• امروز : پنج شنبه - ۲۴ خرداد - ۱۴۰۳
  • برابر با : Thursday - 13 June - 2024

::: آخرین مطالب

احمد دهقان آرامگاه فردوسی بازگشت به انتها از ازل تا ابد مروری کوتاه بر وقایع ۱۲ اردیبهشت ۱۳۴۰ برای صیانت از نام خلیج فارس نیازمند عزم ملی هستیم درباره پوشش و لباس زنان در جزیره کیش درنگی بر حق حاکمیت ایران بر جزایر تنب و ابوموسی پیشینه تاریخی رادیو در تهران سینما صنعتی زندگی و مرگ افشار طوس پارسه بازشناسی نمادهای انسانی نوروز سیمای جهانی نوروز ایرانی نمادشناسی سفره هفت‌ سین و نوروز نوروز، جشنِ رستاخیز نظام اسطوره‌ای نوروز جشن آتش‌ افروزان درس‌ گفتار تئاتر شهر و عناصر پیرامونی حواس پرتی درس گفتار سینما و سینماداری در خیابان لاله‌زار کلیمیان ایران مشروطه ایرانی تکیه دولت، آغاز تا سرانجام تکیه دولت دفتر شناخت محله اودلاجان دفتر راهنمای تخصصی خانه موزه مقدم شناخت‌نامه | میرزاده عشقی درس گفتار کوچه اتابک دفتر راهنمای تخصصی موزه ایران باستان درس گفتار کوچه دندانساز درس گفتار باغ علاءالدوله جمع‌خوانی درباره تهران درس‌ گفتار کوچه پشت شهرداری درس گفتار باغ لاله‌زار سفرنامه مصور ناصرالدین شاه به فرنگ ایران و ظرفیت پنهان گردشگری شیعه اصول رهبری استراتژیک همچنان نیازمند گفتگو هستیم مروری کوتاه بر وقایع ۱۷ شهریور ۱۳۵۷ پرونده ویژه «خیر قرآنی» را در فصلنامه آوای خیر ماندگار بخوانید چهار عنوان کتاب با موضوع تاریخ تهران منتشر شد تهران چیست و تهرانی کیست؟ روی خط تردید مهاجرت، عامل بقا و زوال تهران است نشست تخصصی شناخت باغ لاله‌زار برگزار شد. خانه ارغوان ارگ کریم‌خان زند سیمای معماری شهری تهران قطار مرگ

5
آئین رونمایی از کتاب:

سفرنامه مصور ناصرالدین شاه به فرنگ

  • کد خبر : 1287
  • 27 اردیبهشت 1402 - 18:26
سفرنامه مصور ناصرالدین شاه به فرنگ
آئین رونمایی از کتاب «سفرنامه مصور ناصرالدین شاه به فرنگ» ظهر روز چهارشنبه ۲۷ ادیبهشت ۱۴۰۲ در سالن توران میرهادی موزه تصاویر معاصر برگزار شد.

در این نشست که به همت انجمن تهرانشناسی و با همکاری کتابسرای رشدیه انجام پذیرفت، مجید عبدامین و کیانوش معتقدی حضور داشتند. در ابتدای نشست عبدامین با شرحی از ماجرای ایده‌پردازی این اثر، سفرنامه ناصرالدین شاه را در نوع خود یکی از مهم‌ترین منابع موجود در زمینه شناخت تاریخ، فرهنگ عصر قاجار دانست و نشانه‌های ذکر شده در متن این سفرنامه‌ها را از زمینه‌های گوناگون حائز اهمیت برشمرد

وی با تمجید از رویه روزنامه‌نویسی توسط ناصرالدین شاه، مطالعه روزنوشت‌های این پادشاه قاجاریه را برای درک بهتر اوضاع اجتماعی و سیاسی ایران در حدود ۲ قرن پیش الزامی دانست و افزود: نه تنها در زمینه‌های سیاسی، بلکه در خصوص نشانه‌های جغرافیایی و معرفی افراد، این متن‌ها بسیار کارآمد و مهم تلقی می‌شوند.

در ادامه کیانوش معتقدی به معرفی منابع مورد استناد برای گزینش سفر نخست پادشاه قاجار به فرنگ پرداخت و در خصوص ویژگی‌های کتاب نکاتی را گوشزد کرد. به گفته این پژوهش‌گر سفرهای ناصرالدین شاه نگاه روسای کشورهای اروپایی را به ایران تغییر داد و باعث شد تا نگاه غرب به شرق و از جمله ایران با نوعی احترام همراه باشد. وی التزام شاه و دربار ایران به رعایت پروتکل‌های تشریفتی جامعه بین‌الملل را باعث شگفتی غربی‌ها برشمرد و از درج گزارش های مثبت متعدد در روزنامه‌ها و خاطرات مقامات اروپایی خبر داد.

جلسه نشست رونمایی کتاب با پرسش و پاسخ حاضرین ادامه یافت.

رونمایی از نمایشگاه عکس «از طهران تا پاریس» بخش دیگری از این مراسم بود.

جلسات رونمایی کتاب به همت انجمن تهرانشناسی و با همکاری کتابسرای رشدیه و موزه تصاویر معاصر در چهارشنبه پایانی هر ماه برگزار خواهد شد.

مرتضی رحیم نواز | Morteza Rahimnavaz

لینک کوتاه : https://rahimnavaz.com/?p=1287
  • 401 بازدید

پیشنهادهای مرتبط