• امروز : یکشنبه - ۲۷ خرداد - ۱۴۰۳
  • برابر با : Sunday - 16 June - 2024

::: آخرین مطالب

احمد دهقان آرامگاه فردوسی بازگشت به انتها از ازل تا ابد مروری کوتاه بر وقایع ۱۲ اردیبهشت ۱۳۴۰ برای صیانت از نام خلیج فارس نیازمند عزم ملی هستیم درباره پوشش و لباس زنان در جزیره کیش درنگی بر حق حاکمیت ایران بر جزایر تنب و ابوموسی پیشینه تاریخی رادیو در تهران سینما صنعتی زندگی و مرگ افشار طوس پارسه بازشناسی نمادهای انسانی نوروز سیمای جهانی نوروز ایرانی نمادشناسی سفره هفت‌ سین و نوروز نوروز، جشنِ رستاخیز نظام اسطوره‌ای نوروز جشن آتش‌ افروزان درس‌ گفتار تئاتر شهر و عناصر پیرامونی حواس پرتی درس گفتار سینما و سینماداری در خیابان لاله‌زار کلیمیان ایران مشروطه ایرانی تکیه دولت، آغاز تا سرانجام تکیه دولت دفتر شناخت محله اودلاجان دفتر راهنمای تخصصی خانه موزه مقدم شناخت‌نامه | میرزاده عشقی درس گفتار کوچه اتابک دفتر راهنمای تخصصی موزه ایران باستان درس گفتار کوچه دندانساز درس گفتار باغ علاءالدوله جمع‌خوانی درباره تهران درس‌ گفتار کوچه پشت شهرداری درس گفتار باغ لاله‌زار سفرنامه مصور ناصرالدین شاه به فرنگ ایران و ظرفیت پنهان گردشگری شیعه اصول رهبری استراتژیک همچنان نیازمند گفتگو هستیم مروری کوتاه بر وقایع ۱۷ شهریور ۱۳۵۷ پرونده ویژه «خیر قرآنی» را در فصلنامه آوای خیر ماندگار بخوانید چهار عنوان کتاب با موضوع تاریخ تهران منتشر شد تهران چیست و تهرانی کیست؟ روی خط تردید مهاجرت، عامل بقا و زوال تهران است نشست تخصصی شناخت باغ لاله‌زار برگزار شد. خانه ارغوان ارگ کریم‌خان زند سیمای معماری شهری تهران قطار مرگ

14
نگاهی بر سیر فراقانونی تایید صلاحیت شهردار تهران

روی خط تردید

  • کد خبر : 1149
  • 28 مرداد 1401 - 12:29
روی خط تردید
انتشار رای دیوان عدالت اداری در خصوص قانونی نبودن احراز پست شهرداری تهران توسط علیرضا زاکانی، بار دیگر جایگاه ابهام برانگیز وی در مدیریت شهری پایتخت کشور را مورد مناقشه قرار داد.

پس از آنکه رئیس امور مدیریت مشاغل و نظام‌های پرداخت سازمان اداری و استخدامی کشور با استناد به ماده ۷۱ قانون مدیریت خدمات کشوری، طی نامه‌ای به رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها، بر صلاحیت علیرضا زاکانی برای تصدی سمت شهرداری تهران تاکید کرد، بسیاری از حقوقدان‌ها و سیاسیون با ابهام در حکم صادره، احراز صلاحیت شهردار تهران را غیرقانونی دانسته و آن را مردود برشمردند. اگرچه این اعتراض‎ها به جایی نرسید و زاکانی در نهایت با حکم مستقیم وزیر کشور دولت سیزدهم، بر صندلی مدیریت کلانشهر تهران تکیه زد.

واقعیت آن است که در انتخاب علیرضا زاکانی به عنوان شهردار تهران، ماده سه آئین‌نامه اجرایی شرایط احراز تصدی سمت شهردار، شامل سوابق اجرایی کافی و رشته تحصیلی مرتبط نادیده گرفته شده بود و به دلیل همین نقص قانونی، عبدالرضا رحمانی‌فضلی به عنوان وزیر کشور وقت از صدور حکم امتناع کرد و آن را به انتخاب و صلاحدید جانشین خود در کابینه جدید منوط ساخت. احمد وحیدی نیز در نخستین روزهای کاری دولت سیزدهم تلاش کرد تا با اصلاح آئین‌نامه، راهی برای مشروع نمودن تصمیم خود پیدا کند که با عدم همراهی هیئت دولت در اصلاح آئین نامه مزبور در تلاش خود ناکام ماند.

دامنه اعتراض قانونی به صدور حکم وزیر کشور از نخستین ساعات ابلاغ آن آغاز شد و همچنان ادامه دارد. در تازه‎ترین رویداد، دیوان عدالت اداری، علی شاه‎نظری (رئیس وقت اداره امور مدیریت مشاغل و نظام‌های پرداخت) را فاقد صلاحیت در اظهار نظر و پاسخ به استعلام وزارت کشور دانست و ورود این اداره را به موضوع احراز صلاحیت شهردار تهران غیرقانونی دانست.

این نامه علیرغم آنکه تاثیری در اعتبار حکم وزیر کشور ندارد و آن را باطل نمی‎سازد، در روند پیگیری قضایی معترضان به قانونی بودن حکم زاکانی گامی مهم به شمار آمده، وجهه قانونی حکم زاکانی را تا حد زیادی تحت تاثیر خود قرار می‎دهد. به ویژه اگر اثبات شود که وزیر کشور در صدور حکم شهردار پایتخت، به استعلام اخذ شده از اداره امور مدیریت مشاغل و نظام‌های پرداخت استناد نموده است، می‎توان با طی مراحل قانونی از دیوان عدالت اداری، درخواست ابطال حکم وزیر را پیگیری نمود. دیوان عدالت اداری همچنین می‎تواند علاوه بر نامه اخیر خود، به استناد اینکه تخصص علیرضا زاکانی در زمره شرایط احراز تصدی سمت شهردار کلانشهرها در آیین‌نامه اجرایی نیست، نسبت به ابطال حکم اقدام نماید.

لینک کوتاه : https://rahimnavaz.com/?p=1149
  • نویسنده : مرتضی رحیم نواز
  • 641 بازدید

پیشنهادهای مرتبط